KRONIKA 2009/2010
Znowu jesteśmy, by spędzić razem ten edukacyjny czas.

I choć niektórzy nie chcą się przyznać do tego, że tęsknili, to jednak miło jest usiąść z przyjaciółmi na szkolnym korytarzu, powspominać, zaplanować, pożartować...
W tym roku spotykamy się w szerszym gronie. Ostatecznie zlikwidowano filę Zespołu Szkół w Hucie Gogołowskiej i wszyscy uczniowie z tej miejscowości są już wśród nas.

Wszystkim uczniom, nauczycielom, obsłudze, rodzicom życzymy pogody ducha, sukcesów i radości każdego dnia.
Zaczynamy.
Pasowanie pierwszoklasistów

Pasowanie.
Dnia 6 października 2009 roku w Zespole Szkół odbyło się "Pasowanie na ucznia". Doskonałe przebrania i humor wywołały uśmiech na wszystkich twarzach, a "rejs pierwszaków po morzu" - statkiem z papieru, był prawdziwym chrztem.

Klasa I, spotykając się z kapitanem statku, musiała zdać egzamin i udowodnić, że nadaje się na uczniów podstawówki. Wszyscy przeszli pomyślnie egzamin a w nagrodę czekał pyszny poczęstunek. Pracujcie.
Dzień edukowanych i edukujących

Dzień Edukacji.
14 października, to święto nas wszystkich, związanych ze szkołą. Wszystkim więc, z tej okazji składamy najlepsze życzenia.

Nasi uczniowie przygotowali - jak zawsze - fajerwerki śmiechu. Oraz podziękowania: za wytrwałość, za cierpliwość, za otworzenie głów i wlanie do nich "oleju wiedzy". Za to, że "są z nami". Nauczyciele dziękują uczniom.
XIX Międzynarodowa Galicyjska Jesień Literacka w Zespole Szkół w Stępinie, to już cykliczna imprezę organizowana wespół z Biblioteką Publiczną we Frysztaku. Tym razem gościliśmy przybyłych z Warszawy i Poznania poetów. Panią Jolantę Nowak-Węklarową - autorkę kilkunastu książek poetyckich, Pana Stanisława Grabowskiego - autora licznych książek dla dzieci i młodzieży oraz inicjatorkę tegoż spotkania - kierowniczkę Gminnej Biblioteki Publicznej we Frysztaku - Panią Jolantę Zarszyńską.
"Żadne spotkanie w życiu nie jest przypadkowe". I to spotkanie z poezją zapewne nie było przypadkowe dla wielu.
W Polskę jedziemy

I oczywiście wycieczki.
Najmłodsi do "Fikolandu" i do Odrzykonia. Dobre humory i pełnia niesamowitych wrażeń. Przy tym łyk edukacji.
Starsi wyjechali do Skansenu Przemysłu Naftowego w Bóbrce. Zobaczyć lampę zapaloną po raz pierwszy ponad 150 lat temu, kopalnię, gdzie w trudzie i niebezpieczeństwach doskonaliły się techniki wydobywcze ropy naftowej.

Gdzie działa się historia. Warto było. Pojedziemy jeszcze.
I czas zabaw, czas andrzejkowy. Czas wróżb i czas ich spełniania.
Pierwsze uczniowskie doświadczenia

Pierwsze uczniowskie doświadczenia.
Od września do grudnia 2009 roku w klasie drugiej realizowany był projekt "Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy". W ramach tego projektu uczniowie korzystając z różnorodnych pomocy dydaktycznych mogli rozwijać swoje zainteresowania, nabywać nowe umiejętności.

Odbywały się różnorodne konkursy, w których każdy mógł wykazać się swoimi umiejętnościami i znaleźć się w gronie zwycięzców. Zobacz kilka fotografii.
Ciekawym doświadczeniem była współpraca z uczniami ze Szkoły Podstawowej w Gogołowie. Odwiedziliśmy ich szkołę, nawiązaliśmy nowe przyjaźnie. Poznaliśmy również lepiej naszą miejscowość i jej historię: zwiedziliśmy bunkry, byliśmy też gośćmi Biblioteki Publicznej Stępinie. Program cieszył się dużym zainteresowaniem uczniów, każdy miał możliwość pracować w tym ośrodku zainteresowań, który spełniał jego oczekiwania.
Zajęcia z uczniami prowadziła i podzieliła się spostrzeżeniami p. D. Salamon.
W czas świąteczny, życzymy wszystkim spełnienia pragnień, pomyślności, zdrowia a w nadchodzącym roku samych dobrych chwil.
Koniec semestru, czas podsumowań. Jest to trudny czas zarówno dla ocenianych jak i oceniających. Był na ogół łaskawy dla jednych i drugich. I czas zabaw karnawałowych, andrzejkowych wróżb, zimowych szaleństw w jakże mroźny czas.
Byle do ferii.
Pracujemy. Już po feriach, na horyzoncie egzaminy, sprawdziany...
Będzie się działo.
Palmy wielkanocne

Czas świąteczny.
Tradycja i teraźniejszość. Kultywując tradycje przodków tworzymy palmy wielkanocne. Zobacz kilka zdjęć prezentujących twórczość uczniów naszej szkoły i ich rodziców. Zobacz nasze palmy.

Klasa VI

Czas egzaminów.
Klasa szósta kończąc edukację na etapie podstawowym pisze sprawdzian. Pierwsze wrażenie, to: "było łatwo". Ale z doświadczenia wiemy, że te pierwsze spostrzeżenia bywają mylne.
A część matematyczno-przyrodnicza w klasie III gimnazjum, to po prostu masakra.
Czekamy na wyniki.

Czas żałoby narodowej. Przekujmy tragedię w dobro.
Dyrektor zabiera głos

Rocznica nadania imienia.
Nadszedł dla nas ważny moment - pierwsza rocznica nadania imienia naszej szkole. W związku z tym przygotowaliśmy uroczystość poświęconą temu faktowi. Była msza święta, była część artystyczna, był poczęstunek. I byli goście, w tym Jego Ekscelencja Edward Białogłowski i pani dyrektor Halina Kolanko.

Byli przedstawiciele rodziców i byliśmy my - uczniowie i nauczyciele.
Jest to czas pewnych podsumowań i wyciągania wniosków, a także składania życzeń. Więc: Oby wiele jeszcze takich rocznic. Zobacz kilka fotografii.
Czas podróży

Czas podróży, czas odkryć.
Gimnazjaliści dostali zaproszenie na pokazy z fizyki organizowane przez Politechnikę Rzeszowską. Pojechali więc.
Było naukowo, było wesoło. Tak też można i warto.
Zobacz sam kilka fotek.

Kolejny rocznik korzysta z możliwości zdobywania wiedzy i nowych doświadczeń w ramach programu "Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy". Tym razem klasa pierwsza wraz ze swoją wychowawczynią we współpracy ze szkołą w Gogołowie "odkrywała" ścieżki do wiedzy.
Dziękujemy sponsorom i dzielimy się fotograficznymi wrażeniami. Oto one.
Pod ziemią

W drodze z prymusami.
Najlepsi z najlepszych jak co roku w nagrodę wyjechali na wycieczkę.
Tym razem dotarliśmy pod ziemię na głębokość 165 m. I jasne: Kopalnia Soli w Wieliczce.

Mogliśmy zobaczyć w jakich warunkach wydobywano ówczesne białe złoto, mogliśmy sami posmakować soli i podziwiać podziemne krajobrazy.
Teraz już wiemy co pozwoliło królowi Kazimierzowi pozostawić Polskę murowaną.
Było super.
I wystarczy. Odpoczywajcie. Wszystkiego najlepszego na wakacyjnych szlakach.