KRONIKA 2015/2016




Czas pożegnań
Nadszedł koniec roku szkolnego. Gdy jesteśmy na jego początku, zazwyczaj tęsknimy za końcem, gdy zbliża się koniec, chciałoby się zatrzymać czas choć na chwilę.

To czas pożegnań, czas wzruszeń i miłych słów. Ten koniec roku dla niektórych jest szczególny. Również dla nas.


Dziękujemy wszystkim, którzy przynili się do tworzenia naszej kroniki, w szczególności
Pani Ani Maraj, oraz wszystkim, którzy po nią siegali.
Pamięć jest ulotna, zatem chwała kronikarzom.


Cała Polska czyta dzieciom - podsumowanie pięcioletniej działalności
Program "Cała Polska czyta dzieciom" promował czytelnictwo wśród mieszkańców wioski, gminy, powiatu i opierał się na inicjowaniu akcji społecznych, angażowaniu dzieci i dorosłych.

Inicjatorkami wszelkich akcji była bibliotekarka Biblioteki Publicznej w Stępinie pani Agata Wojnarowska oraz nauczycielka pani Dorota Salamon. Dokąd trafiliśmy z książką, kto ją czytał - o tym przeczytacie
w krótkim podsumowaniu programu.


Wycieczka nagrodowa w Pieniny
Tradycja w narodzie - rzecz święta. SU "Śnieżka" pod nowym kierownictwem wygospodarowała środki na wycieczkę dla najlepszych uczniów Zespołu Szkół i oto wreszcie mogliśmy zrealizować projekt wyjazdu w Pieniny.

Szesnastka edukacyjnych orłów swoim wynikami zapracowała na atrakcyjny, darmowy wyjazd. Jak atrakcyjny? - ocenicie sami sięgając do obszernej galerii fotograficznej.

22 czerwca uczniowie naszej szkoły - IV SP i I G uczestniczyli w wycieczce wieńczącej projekt "Wakacje na trzeźwo". Tegoroczna trasa wiodła od Stępiny przez Biecz po Krynice Górską. Wyruszyliśmy rześkim rankiem, by po godzinie dotrzeć do Biecza - średniowiecznego miasta znanego
z prężnie rozwiniętego handlu i rzemiosła.

Jakie inne atrakcje czekały na wycieczkowiczów - o tym przeczytacie dalej.

Konkurs poetycki "Odkryj w sobie talent i napisz wiersz"
Poezja dotyka nas na każdym kroku. Kryje się w wietrze, promieniach słońca, radościach i smutkach przeżytego dnia, w naszych marzeniach, w krajobrazie frysztackim, w ulotnych chwilach przemijającego świata. Często nie potrafimy tego dostrzec, a cóż dopiero opisać.

Dla tych, którzy dostrzegają w otaczającym nas świecie więcej niż inni i potrafią ubrać to w słowa, zorganizowano konkurs poetycki. Dla tych, którzy lubią poezję przygotowano ten zbiorek wierszy. Delektujmy się zatem.

Wiadomość z ostatniej chwili.
Dziś mieliśmy bardzo radosny dzień, otrzymaliśmy bowiem wyniki sprawdzianu w klasie VI.
Najwyższy wynik w gminie z matematyki, rewelacyjne z języka angielskiego i języka polskiego, to o wiele więcej niż oczekiwaliśmy.
Gratulujemy uczniom klasy szóstej, jak również ich rodzicom. Gratulujemy nauczycielom i wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu.
Możemy być z siebie dumni.

Gminny Konkurs Piosenki Anglojęzycznej
18 maja 2016 r. to szczęśliwy dzień dla uczniów naszej szkoły. Małgosia Wojnarowska udowodniła, że ... 'WE ARE THE MUSIC'. Zdobyła pierwsze miejsce na podium w trzeciej edycji Gminnego Konkursu Piosenki Anglojęzycznej w kategorii szkoła podstawowa.

Były emocje, były nagrody i promowanie talentów. A u nas informacja z pierwszej ręki o tym wydarzeniu. Zapraszamy.

Zlot Szkół im. Jana Pawła II w Wadowicach
Tegoroczny zlot szkół noszących imię Jana Pawła II odbył się tradycyjnie
w dniu urodzin naszego Patrona, a więc 18 maja 2016 r., w jego rodzinnym mieście - Wadowicach. Uczestnikami tego niezwykłego wydarzenia byli także wydelegowani uczniowie z naszej szkoły wraz z opiekunami.

O tym niezapomnianym wyjeździe urodzinowym napisała p. Maraj, a tekstowi towarzyszy obszerna galeria fotograficzna.

Wielka wycieczka
10 maja 2016 r. wyruszyliśmy do Rzeszowa. Klasa II pod opieką pani Doroty Salamon, klasa III pod opieką pani Madzi Kolbusz-Wójcik, klasa IV pod opieką Małgorzaty Tabak-Godek, klasa VI pod opieką pana Janusza Strzępka, ze wsparciem naszego Dyrektora, pana Janusza Zarszyńskiego, a także

pani Moniki Marszałek. O wielu atrakcjach tej wycieczki możecie poczytać w naszych aktualnościach. Informacji przygotowanej przez Panią Małgorzatę towarzyszy obszerna galeria fotograficzna.

Gminny Konkurs o tytuł "Mistrza wiedzy o Henryku Sienkiewiczu"
12 maja 2016 roku uczniowie klasy I gimnazjum z ZS w Stępinie uczestniczyli w Gminnym Konkursie związanym z życiem i twórczością naszego polskiego noblisty - Henryka Sienkiewicza. Organizatorem konkursu była Gminna Biblioteka Publiczna we Frysztaku.

Bezpośrednim pretekstem do zorganizowania międzygimnazjalnego konkursu był obchodzony Tydzień Bibliotek - "Biblioteka inspiruje" oraz rok 2016, poświęcony Henrykowi Sienkiewiczowi.
O samym konkursie i naszych reprezentantach przeczytasz w notatce p. Maraj. Zapraszamy.

Gimnazjaliści na VII Ogólnopolskim Dyktandzie Młodych
10 maja 2016 roku wyróżnieni uczniowie z gimnazjów w Lubli, Frysztaka i Stępiny wzięli udział w VII Ogólnopolskim Dyktandzie Młodych, które odbyło się na Katolickim Uniwersytecie im. Jana Pawła II w Lublinie. Wyjazd był nagrodą dla 12 uczniów, którzy najlepiej napisali dyktando ortograficzne

w I etapie szkolnym i zakwalifikowali się do etapu gminnego, w którym walczyli o pierwsze miejsce i zdobycie tytułu "Gminnego Mistrza Ortografii" oraz wzięli udział w realizacji projektu "Jak przeciwdziałać uzależnieniom i patologiom społecznym w Gminie Frysztak".
Na naszej stronie dostępna jest obszerna galeria fotograficzna oraz relacja z tego wyjazdu.

Pokazy z fizyki 2016
W dniu 06.05.2016 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wyjeździe edukacyjnym do Rzeszowa na XVIII pokazy z Fizyki organizowane przez Wydział Fizyki Politechniki Rzeszowskiej. Podczas pokazów mieliśmy niepowtarzalną okazję zobaczyć interesujące eksperymenty,

doświadczenia z wielu dziedzin fizyki. W niektórych z nich mogliśmy nawet wziąć udział, pomagając prowadzącym pokazy w ich przeprowadzeniu.
Z pewnością to co zobaczyliśmy przyczyni się do poszerzenia naszej wiedzy.

XIII Edycja Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego i Poezji Śpiewanej
28 kwietnia 2016 roku uczennice z Zespołu Szkół w Stępinie - Gabriela Czech, Aleksandra Danek oraz Patrycja Ziobrowska wzięły udział
w XIII Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim Poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, który odbył się w Zespole Szkół Ogólnokształcących

Nr 2 w Rzeszowie. Uczestnikami byli uczniowie gimnazjów z Rzeszowa i województwa podkarpackiego. Oto notatka z tego wydarzenia.

VI Gminny Konkurs Ortograficzny
12 kwietnia 2016 r. odbył się VI Gminny Konkurs Ortograficzny o tytuł "Gminnego Mistrza Ortografii". Uczestnikami konkursu byli zwycięzcy I etapu
z poszczególnych gimnazjów gminnych, tj. z Lubli, Frysztaka, Gogołowa
i Stępiny. Naszą szkołę reprezentowali: Aleksandra Danek, Anna Petka

i Anna Zdrada. Organizatorem konkursu była nasza szkoła, a z jej ramienia pani Anna Maraj.
Zapraszamy do lektury.

Czas egzaminów i sprawdzianów
Kwiecień, to szczególny czas dla uczniów klasy szóstej i klasy trzeciej gimnazjum. Pod opiekuńczymi skrzydłami niezależnych komisji, korzystając
z dobrotliwej pomocy OKE w Krakowie piszą najważniejsze sprawdziany
w swej szkolnej karierze.

Kilka wniosków już możemy wyciągnąć, na pozostałe musimy poczekać.

I Festiwal Kultury Europejskiej w Czudcu
Dnia 1 kwietnia 2016 roku odbył się I Festiwal Kultury Europejskiej pod honorowym patronatem Wicestarosty Powiatu Strzyżowskiego pana Jana Stodolaka. Festiwal zgromadził 11 uczestników z gimnazjów w Czudcu, Frysztaku, Pstrągowej, Stępiny oraz Liceum Ogólnokształcącego

w Strzyżowie i Zespołu Szkół w Czudcu.
Nasze gimnazjum reprezentowała godnie Paulina Dziok, która zechciała napisać dla nas sprawozdanie
z tej imprezy oraz przygotowała galerię obrazów. Zachęcamy.

XII Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezji Religijnej
Uczennice naszego gimnazjum wzięły udział w XII Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim Poezji Religijnej zorganizowanym przez Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Godowej. Naszą szkołę reprezentowały: Gabriela Czech, Patrycja Ziobrowska, Aleksandra Danek.

Wszyscy uczestnicy dostarczyli zebranej publiczności niemałych emocji, a nasze reprezentantki
wróciły z tarczą. Zapraszamy do lektury.

Szkolny Konkurs Ortograficzny
21 marca 2016 roku w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Stępinie przeprowadzony został Szkolny Konkurs Ortograficzny w kategorii Szkoła Podstawowa i Gimnazjum. Uczniowie zmierzyli się z tekstem dyktanda, którego autorkami były panie Anna Maraj i Danuta Pająk.

Dzięki uprzejmości p. Maraj możemy zapoznać się z przebiegiem konkursu oraz zmierzyć się z tekstami tyktand przygotowanych na konkurs. Dziękujemy.

Ferie zimowe 2016
Okres ferii zimowych to doskonały czas na aktywny wypoczynek dla całej rodziny. Były one tak zorganizowane, aby uczniowie mogli zrelaksować się po ciężkim okresie nauki i przygotować się do kolejnych kilku miesięcy ciężkiej pracy, które zakończą się dopiero końcem roku szkolnego.

Nasi uczniowie mogli skorzystać z oferty zajęć na feriach, którą zaproponowali nauczyciele
i wychowawcy. Pani Ania Maraj miałą ofertę dla zainteresowanych kulturą.
Jak przebiegała jej realizacja? - przeczytajcie.


Ferie rozpoczęliśmy wesoło
15 lutego o godz. 8:00 wraz z klasą VI pod opieką pani Małgorzaty Tabak-Godek, pana Janusza Zarszyńskiego i pana Janusza Strzępka udaliśmy się do Czudca, gdzie miło spędziliśmy wolny czas, grając w kręgle.

Tak rozpoczyna się relacja czwartoklasistów z tego wyjazdu, a wrażeniami dzielą się z nami
również inni jego uczestnicy. Zapraszamy.

Bo tu wyrosłem - drugie spotkanie z poezją
Współautorem tomiku poezji "Bo tu wyrosłem. Frysztackie spotkania z poezją" jest nauczyciel naszej szkoły Pan Janusz Strzępek. W dniu
9 lutego odbyło się w naszej szkole spotkanie poetyckie w którym wzięli udział nauczyciele i wychowankowie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego

we Frysztaku oraz uczniowie klas I-III naszej szkoły. Połączyła ich książka w szarej okładce z ryciną kobylskiego dworku.
O tym, jak integracyjnie może oddziaływać poezja przeczytacie dzięki pani Dorocie.

Dzień pełen życzeń
Takie hasło towarzyszyło w dniu 26.01.2016 r. przybyłym do naszej szkoły wyjątkowym Gościom - Seniorom, Babciom i Dziadziom. Najmłodsi uczniowie naszej szkoły zaprezentowali swoje programy artystyczne, starsi rozweselili muzyką, rodzice zaś ugościli licznie przybyłych Gości.

Spotkaniu towarzyszyła niezwykle miła atmosfera wypełniona rozmowami i wspomnieniami.
O tym właśnie napisała dla nas p. Anastazja. Zapraszamy do lektury.

Cicha noc
Gdy nadchodzi ta szczególna noc, szykujemy się do niej wszyscy: Ci, którzy wierzą w cud narodzenia przed dwoma tysiącami lat i Ci, którzy widzą w nadchodzących Świętach jedynie tradycję. Wszyscy przygotowujemy się duchowo jak i fizycznie, bo jest tylko jedna taka noc.

Rzuceni daleko od kraju przybywają na rodzinny próg ...

Piknikowa sobota
W sobotę 21 listopada uczniowie naszej szkoły wzięli udział w pikniku szkolnym w Gminnym Centrum Edukacji Ekologicznej w Chytrówce.
Była to impreza organizowana przez pana dyrektora. Spotkali się tam
koledzy i koleżanki z klas IV-VI oraz wychowawczyni klasy IV.

Z wydarzenia tego mamy relację dwóch jego uczestników (dziękujemy i prosimy o jeszcze) oraz obszerną galerię fotograficzną.
Zapraszamy.

Wyprawa do teatru
W poniedziałkowy poranek, 16 listopada uczniowie klasy IV dołączyli do uczniów Szkoły Podstawowej w Cieszynie i wspólnie pojechali do Domu Kultury "Sokół" w Strzyżowie. Młodzi aktorzy z wrocławskiego teatru przygotowali inscenizację lektury "Sposób na Alcybiadesa" E. Niziurskiego.

O wrażeniach ze sztuki, a także o wypadzie na basen napisali dla nas p. M. Tabak-Godek oraz Marcel Rakowski. Sięgnijmy zatem.

Kwesta uczniów ZS w Stępinie
W dniach 15 i 17 października 2015 r. harcerze z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Stępinie przeprowadzili z ramienia fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" kwestę na terenie gminy Frysztak. Mogliśmy ich spotkać
w centrach handlowych, szkołach i Urzędzie Gminy.

Zapraszamy do lektury sprawozdania z przeprowadzonej zbiórki publicznej przygotowanego przez pełnomocnika ds. zbiórki - p. A. Maraj.

Śladami Otylii na pływalni Otylia
We wrześniu i październiku uczniowie naszej szkoły rozpoczęli cykliczne wyjazdy na basen "Otylia" w Strzyżowie. W wyjazdach uczestniczyli chętni uczniowie za zgodą swoich rodziców. Cieszyły się one niesłabnącym powodzeniem, a zajęcia odbywały się we wtorki i czwartki.

Spostrzeżeniami na temat tych wyjazdów podzieliła się z nami p. Tabak-Godek. Zapraszamy do lektury.

Szlakiem Orlich Gniazd na Jasną Górę
W dniach od 7 do 8 października 2015 roku uczniowie z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Stępinie wraz z opiekunami - dyrektorem szkoły - panem Januszem Zarszyńskim, Danutą Pająk i Anną Maraj udali się na Jasną Górę, aby u Tronu Matki Bożej Królowej Polski integrować się z uczniami

z Rodziny Szkół przybyłymi z całej Polski. Dodatkową atrakcją wyjazdu było zwiedzanie Ojcowskiego Parku Narodowego oraz innych ciekawych miejsc Jury Krakowsko-Częstochowskiej.
Mamy dla Was relację z tego wyjazdu, również fotograficzną. Zapraszamy.

Narodowe Czytanie
4 września 2015 r. uczniowie, nauczyciele oraz dyrektorzy ze Szkoły Podstawowej w Cieszynie oraz Zespołu Szkół im. Jana Pawła w Stępinie wzięli udział w 4. ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, która w latach ubiegłych organizowana była w tysiącach miejsc w kraju i poza granicami.

Czytanie polskiej literatury połączone zostało z coroczną akcją "Bezpieczna droga do szkoły", która odbywa się przy schronie kolejowym z inicjatywy dyrektorów szkół w Cieszynie i Stępinie, ochotniczej straży pożarnej oraz policji.
O przebiegu imprezy przeczytasz dzięki p. A. Maraj. Zapraszamy.

Wszyscy jesteśmy sobie potrzebni.
Razem łatwiej, radośniej,
mądrzej, bezpieczniej.

Janusz Korczak


Wracamy do szkoły.
Pamiętając, że jesteśmy tym kim jesteśmy, również dzięki innym, wyruszamy w drogę.
Niech nasz codzienny trud wyda dobre owoce, a nadchodzący czas przyniesie nam jak najmniej
smutku w morzu radości. Powodzenia zatem.